Predstavnici Univerziteta u Novom Sadu u radnoj poseti Univerzitetu u Bitolju

Bitolj, 26. do 27. septembra 2013. - Predstavnici Univerziteta u Novom Sadu, Ivana Vujkov, šef Kancelarije za međunarodnu saradnju UNS-a i Sonja Šovljanski, stručni saradnik Centra za razvoj karijere i savetovanje studenata UNS-a su u periodu od 26. do 27. septembra 2013. u okviru TEMPUS projekta INTERFACE bili u radnoj poseti Univerzitetu u Bitolju, Makedonija. One su posetile Tehnički fakultet sa sedištem u Bitolju i Fakultet za turizam sa sedištem na Ohridu.

Tamo su ih dočekali predstavnici bitoljskog univerziteta: prof. dr Marika Basheska Georgievska, kontakt osoba projekta INTERFACE, Kaliopa Stilinovic, šef Kancelarije za međunarodnu saradnju, Natasha Popovski, savetnik za akademska pitanja i odgovorna za LLL sektor u okviru KREDO centra, Goce Markoski, savetnik za saradnju sa biznis sektorom i osoba odgovorna za sektor razvoja karijere u okviru KREDO centra, Aleksandar Todorovski, odgovoran za dodiplomske studije i Alumni sektor u okviru KREDO centra, Vasko Sivakov, šef IT sektora, Vladimir Milevski, asistent u IT sektoru i Akademski kadar sa Tehničkog fakulteta i Fakulteta za turizam,  odgovorni za LLL kurseve.

Na Univerzitetu u Bitolju je u okviru projekta INTERFACE nedavno formiran univerzitetski centar „KREDO“, zadužen za tri segmenta koje obuhvata projekat: kurseve u okviru koncepta celoživotnog učenja, alumni aktivnosti i karijerno vođenje studenata.

U Makedoniji je od januara 2013. godine, uvedena zakonska obaveza državnih univerziteta da uspostave centre za razvoj karijere. Činjenica da je Univerzitet u Bitolju prešao na integrisani način funkcionisanja i da postoji integrisani softver koji pruža jedinstveni uvid u aktivnosti fakulteta, odseka i samih studenata, značajno će olakšati rad „KREDO“ centra.

Predstavnice UNS-a su upoznate sa ponudom LLL kurseva koji su stručne i aplikativne prirode i čiji je osnovni cilj licenciranje za određeni tip profesija. Na Saobraćajnom odseku Tehničkog fakulteta u Bitolju su prikazane obuke koje se sprovode u okviru koncepta celoživotnog učenja za vozače u međunarodnom transportu; upravitelje transportnih preduzeća; prevoznike opasnih materija, i drugi kursevi.

Predstavnici fakulteta za turizam su upoznali prisutne sa ponudom licenciranih kurseva, akreditovanih na nivou države, koji su deo njihove dugogodišnje prakse: kursevima za turističkog vodiča, pratitelja i upravitelja turističke agencije, koje mogu da nude samo visokoobrazovne institucije.

Centar za razvoj karijere prvenstveno ima obavezu sprovođenja stručnih studentskih praksi, ali i vođenja posebne evidencije o svršenim studentima (alumnistima) i organizovanja sajmova karijere. Stručne prakse u Makedoniji su obavezne na svakom studijskom programu, na svakoj godini studija.