Održana debata na temu: Uticaj svetske ekonomske krize na visoko obrazovanje u Republici Srbiji

Dana 17. decembra 2013., sa početkom u 12:30, u prostorijama Centra za za razvoj karijere i savetovanje studenata, a u organizaciji Univerziteta u Novom Sadu, u okviru INTERFACE TEMPUS projekta, održana je debata na temu: Uticaj svetske ekonomske krize na visoko obrazovanje u Republici Srbiji. Cilj dogаđаjа je bio upoznаvаnje studenаtа sа debаtom kаo disciplinom i zаpočinjаnje ideje stvаrаnjа UNS debаtnog klubа.

Alumnista Univerziteta u Novom Sadu, prof. dr M. Radišić, koji na Fakultetu tehničkih nauka vodi Debatni klub, je najpre obrazložio koncept skraćene debatne forme, tzv. američke parlamentarne, da bi zatim učesnici debate prikazali prisutnim studentima kako se vodi debata.
U debati su učestvovali kao predstavnici vlade:

1. Marko Buljić  i
  2. Neven Šegrt.

i kao predstavnici opozicije:

1. Mladen Lukić   i
  2. Čedomir Džunić.

Debateri su studenti Fakulteta tehničkih nauka, Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment.

Žiri koji je ocenjivao učesnike debate su činili zaposleni sa Fakulteta tehničkih nauka, Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment.:

1. Miroslav Ferenčak i
  2. Jovan Muškinja.

Nakon okončane debate, žiri je proglasio pobednika i obrazložio svoju odluku. Pobedili su predstavnici vlade, budući da su u svom izlaganju izneli čvršće argument nego opozicija zašto svetska ekonomska kriza ima veliki uticaj na visoko obrazovanje u Srbiji (veoma stare zgrade u koje se ne ulaže zbog malog budžeta te zbog nedovoljnih finansijskih sredstava nemogućnost instalacije klima uređaja ili, adaptacije zgrada za osobe sa invaliditetom, kao i skup  društveno-socijalni život studenata, itd.)

Takođe je urađena evaluacija održane debate, putem pisanog upitnika koji je distribuiran prisutnim studentima. Ankete su pokazale da su studenti zadovoljni teoretskim i praktičnim znanjima o veštini debatovanja koja su im prikazana, te da su zainteresovani za nastavak rada na organizaciji debatnog kluba na Univerzitetu u Novom Sadu. Ukupna prosečna ocena evaluacije Debate  je 3.63  (na skali od 1 do 5, pri čemu je 1 najniža, a 5 najviša ocena), a učesnici su najviše pozitivno ocenili zanimljivost i atraktivnost teme (Tabela 1). Predložili su nekoliko tema koje smatraju interesantnima za naredne debate, kao što su: Da li otići ili ostati u Srbiji?, Ko je odgovoran za moju karijeru (država i fakultet)?, Potreba za dodatnim karijernim edukacijama u toku školovanja.

Tabela 1. EVALUACIJA DEBATE NA TEMU: UTICAJ SVETSKE EKONOMSKE KRIZE NA VISOKO OBRAZOVANJE U REPUBLICI SRBIJI

Kriterijumi ocene Prosečna ocena
Ispunjenost očekivanja 3,61